Rola douli

Doula to z j. greckiego „ta, która służy”. Jest to kobieta doświadczona w swoim macierzyństwie i wyszkolona, by zapewnić kobiecie w ciąży ciągłe wsparcie okołoporodowe. Jest obecna z nią przy porodzie, gdzie ma za zadanie otaczać opieką emocjonalną i fizyczną rodzącą, podpowiadać partnerowi, jak może pomóc, oraz być rzecznikiem rodzącej w kontaktach z personelem medycznym.

Doula nie ma żadnych uprawnień medycznych – jej rola jest pozamedyczna, choć jej obecność, według badań, znacząco wpływa na jakość porodu, ilość interwencji medycznych, cesarskich cięć, odczuwania bólu i zadowolenia rodzącej z porodu.

Wiemy, jak wielką rolę w procesie porodowym odgrywają emocje matki – mogą one poród zupełnie zatrzymać, utrudnić, gdy jest ona pełna strachu i w poczuciu bezsilności, lub sprawić, że będzie udany i satysfakcjonujący, jeśli matka będzie pełna optymizmu i otoczona troskliwą opieką.

Dlatego, mimo że rola douli wydaje się mało znacząca, gdy ważniejszy może być dla nas dobry lekarz czy sprzęt do resuscytacji, jednak, jak dr K. Kennel powiedział:

„Gdyby doula była lekiem, nieetycznym byłoby niepodawanie go”

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s